


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 150 mΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 10.2 W |
| Power Dissipation | 4.3 W |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.055 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.9 A |
| Rds On Max | 150 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 4.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 33.9 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 17.9 ns |
| Rise Time | 6.8 ns |
| Gate Charge | 26.9 nC |
| Drain to Source Resistance | 190 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 1005
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75274
Ext.Price$0.75274
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75274 | $0.75274 |
| 10 | $0.63312 | $6.33120 |
| 25 | $0.59189 | $14.79725 |
| 50 | $0.55334 | $27.66700 |
| 100 | $0.51730 | $51.73000 |
| 300 | $0.46998 | $140.99400 |
| 500 | $0.42699 | $213.49500 |
| 1000 | $0.40866 | $408.66000 |
